- Dette er først og fremst veldig gledelig, men det er en lettelse også. Det har vært ganske trått noen år, men nå ser det endelig ut til at vi er i bra driv igjen. Og i tillegg har vi helt nye lokaler, nye maskiner og nytt utstyr.
I snart 25 år har Asbjørn Lura vært faglærer innen snekkerfaget ved Godalen videregående skole i Stavanger.
- Vi har elever fra store deler av Rogaland, og ligger nesten midt i Stavanger sentrum. Noen av linjene våre er det bare vi som har her i fylket, og nå er vi rundt 1000 elever og godt over 250 ansatte.
På Godalen er det til sammen 10 klasser på Vg1 og Vg2 som sorterer innunder bygg- og anleggsteknikk, der treteknikk er ett av fagene man kan velge på Vg2.
Avhengig av godt samarbeid med bransjen
- Vi er helt avhengig av å ha et godt samarbeid med trevarebedriftene og opplæringskontoret, og det er vi så heldige at vi har her i Rogaland.
- Nå er det 12 elever som har treteknikk som førstevalg på Vg2 her på Godalen til høsten, og i tillegg er det flere som har treteknikk som andreønske. 15 elever betyr full klasse på treteknikk, så det ser veldig lyst ut nå, sier Asbjørn Lura.
- Vi har slitt med å fylle opp snekkerklassene de siste årene, og i tillegg er det mange som ikke har hatt bygg- og anleggsteknikk eller treteknikk som førstevalg, kanskje heller ikke andrevalg. Da blir gjerne motivasjonen deretter, og det fører til at flere faller fra.
- Gjør en kjempejobb for oss
- Derfor er det kjempebra det som skjer nå, og det hadde vi altså aldri fått til uten det gode samarbeidet vi har med trevarebedriftene, Norske Trevarer Rogaland og Rogaland Tresenter, som er opplæringskontoret for trevarebransjen i Rogaland. De gjør en kjempegod jobb også for å styrke snekkerutdanninga her ved Godalen.
- Det er skikkelig givende å drive på med dette nå, både med nye lokaler og gode søkertall. For det har ikke alltid vært like morsomt i løpet av disse 25 årene, for å si det på den måten, sier snekkerlærer Asbjørn Lura.
- Da blir det desto mer meningsfullt å bruke tid og krefter på dette nå, nå når det er mye mer positivitet og optimisme rundt det vi holder på med. Da blir det bare stor stas, egentlig.